ПРОГРАМ ФЕСТИВАЛА:

Четвртак, 12. септембар

Дворана Аполо, Максима горког 6, Панчево

19 часова

Ове године мало другачији четвртак на Рукописима!
У госте нам долази шест песника који својим књигама итекако обликују савремену поетску сцену.

Бићете у прилици да са њима попричате – али имаћете ограничено време. На сваких пет минута мењаћете место и бићете за столом са наредним песником или песникињом! На вама је да их питате све што вас занима, а уколико будете имали трему, имаћете на столу питања да пробијете лед.

Са ким ћете разговарати прве вечери Рукописа?

Ђорђе Симић, аутор збирки „Питоми вулкан” и „Били смо добри момци”, главни и одговорни уредник портала Блудни стих долази из Новог Сада у ком живи и ради. Осим што пише поезију, аутор је и драмских текстова, који су више пута награђивани на Фестивалу позоришних игара деце и младих Београда.

 

Дамир Дамир, хаику песник, добитник неколико међународних признања, аутор је збирки „Отисци снова”, „Слобода у измаглици”, „Филигранска сећања” и „Три сенке птице”.

 

Мартина Кузмановић, чије песме сте могли да читате у различитим књижевним зборницима и часописима, па и Рукописима. Ауторка је две збирке песама: „Ово тело је хотел” и „Ван сезоне”. Била је део пројекта Варшаво, моја Варшаво одакле нам и долази, правац на овогодишње Рукописе.

 

Марко Ђорђевић, аутор романа „Није то ништа” и песничке збирке „Пси који трче уназад”. Део је уредничке редакције часописа за књижевност, културу и уметност Максим, а уз то води и уређује песничке сусрете у библитеци под називом Стихотерапија.

 

Милана Грбић, уредница, песникиња и ауторка збирке кратких прича „Око нас море”. Прву збирку поезије „Карма је већа кучка него ја” објавила је у издавачкој кући ППМ Енклава. За овог издавача уредила је четири издања, а тренутно је уредница и пројектна менаџерка у Партизанској књизи.

 

Павле Бањац, апсолвент антропологије и етнологије на Универзитету у Београду, аутор збирке песама „Технике дисања”. Део је колектива Зелени качкет и запослен је у редакцији издавачке куће Весели четвртак.

Петак, 13. септембар

Дворана Аполо, Максима горког 6, Панчево

20 часова

РЕГИОН ГОРИ – представљање младе књижевне сцене региона

,,Регион гори” био је чест наслов у еx-yу медијима током пакленог лета. Тај наслов асоцирао нас је на младе писце који су први пут препознати као аутори Рукописа, а данас освајају књижевну сцену ексјугословенског простора. Гости Рукописа биће Тања Божич (Љубљана, Словенија), Лука Ивковић (Шибеник, Хрватска) и Стефан Басарић (Суботица, Србија) који ће представити своје песничке књиге.

Модератор разговора је уредник Рукописа Стефан Станојевић.

О ауторима:

Тања Божич

Тања Божич (Љубљана, 1995). Магистрирала је компаративну књижевност и француски језик на Универзитету у Љубљани, где је тренутно запослена у области културне дипломатије. Пре објављивања дебитантске збирке песама са насловом „Вејо по вејо“ (ЛУД Литература, 2024), њени су књижевни радови објављивани у словеначким штампаним и онлајн медијима. У коауторству са Наталијом Миловановиц́, написала је и објавила перформативни поетски дијалог „Припитомљавање домаћих животиња“ (Љубљана, самиздат, 2019). Добитница је назива Витешкиња поезије за најбољу песму 2020. године коју додељује издавачка кућа Пивец, те књижевне награде Младо перо централног словеначког часописа „Дело“ за најперспективнијег младог писца 2022. године. Њене песме и кратке приче до сада су превођене на српски, енглески, француски и македонски језик. Од 2023. године члан је уредништва зборника Рукописи као уредница за Словенију.

Лука Ивковић

Лука Ивковић (Шибеник, 1999). Завршава студије на Агрономском факултету Свеучилишта у Загребу. Радови су му заступљени у различитим регионалним часописима и зборницима. Збирку поезије ,,Господар пчела“ објављује 2022. године у Београду, у склопу конкурса Трећег трга за најбољи необјављени рукопис. ,,Господар пчела“ осваја награду издавачке куће Славитуде у 2023. години. Исте године учествује на фестивалу СУР. Аутор је и овогодишњих Рукописа 47.

Стефан Басарић

Стефан Басарић (Суботица, 1993). Завршио је студије Српске књижевности и језика у Новом Саду, где је и магистрирао. Писањем се бави од средње школе, а његови радови објављивани су на интернет порталима као што су Ецкерман, Нови Полис, Човјек-часопис, Часопис Култ, Ризом и слично. Више пута био је део изабраних аутора у склопу панчевачких Рукописа који окупљају младе ауторе и ауторке са простора бивше Југославије.Године 2023. победио на конкурсу Раштан издаваштва (Београд) а прва збирка песама под називом ,,Празне сенке“ објављена је 2024. године.

Петак, 13. септембар

Дворана Аполо, Максима горког 6, Панчево

22 часа

КОНЦЕРТ: ДРАМ

 

Драм, синт инди поп бенд из Београда, дебитовао је на сцени са албумом „Нећемо променити свет“ у децембру 2019. године. Познатији као бенд који концерте претвара у игранке, њихову музику карактерише меланхолична, али плесно оријентисана музика која повезује различите светове у једно. Спој настао из флерта моћних гитарских секвенци, топлих ретро синт фраза и четири мачо вокала који лежу преко бомбастичних бас и бубањ деоница. Све то издваја Драм као једну од најзанимљивијих нових младих група у Србији.
Бенд је свирао уживо на фестивалима као што су Еxит, Арсенал Фест, Белграде Беер Фест, Загреб Беер Фест, Беат на Мору, Кварт фест у Вараждину, лудој Кишобран журци, ММФ фестивалу и многим другим. За сингл „Дај ми све“ група је у септембру 2020. освојила престижну награду „Милан Младеновић“, од стране Задужбине Милана Младеновића, за дело од изузетне уметничке вредности. Септембра 2022. године бенд издаје други студијски албум под називом „Превише свега“, колекцију 11 најпатетичнијих, анксиозно-незрелих и плесно-депресивних поп песама о дражима и страховима младости. Иако се збирка „Превише свега“ мелодијски, лирски и емотивно разликује од иницијалног израза групе, „Превише свега“ је била само неопходна потреба за експериментисањем, редефинисањем и упознавањем, те уједно представља други део вожње, сада кроз синт поп и yугопатетику до ванвременских космичких пространстава сентименталности.
Тренутно, бенд снима песме за свој трећи албум који излази на пролеће 2025. године, а који ће бити рокенрол више неко икад пре, а који најављује први сингл „У овој соби“ који је објављен у мају 2024. године.
Драм су: Стефан Аћимовић (вокал, гитара) Марко Аризановић (клавијатуре, гитара, пратећи вокали), Никола Грозданић (бубањ, електроника) и Петар Благојевић (бас, пратећи вокали).

Субота, 14. септембар

16.00 часова

Плато Милана Младеновића / Мали клуб
Дом омладине Панчево, Светог Саве 10, Панчево

Književna radionica za autore i posetioce festivala
Moderira: Gorica Radmilović

Književna radionica u okviru festivala Rukopisi je najdragocenije vreme provedeno sa mladim autorima. To je prilika za međusobno upoznavanje i razmenu iskustava, kao i informacija u vezi sa objavljivanjem radova, ili načinom funkcionisanja književnih scena u regionu. Književna radionica je mesto susreta i razgovora o književnosti, i priprema je za glavni program – čitanje radova.

Субота, 14. септембар

19.00 časova
Mesto: Dvorana Apolo, Maksima Gorkog 6. Pančevo

Promocija Rukopisa 47 – glavni program

 

Moderatori: Jasmina Topić, Stefan Stanojević

Za nas je radost i pravi praznik prilika da se svake godine, na glavnom programu festivala, predstave autori uvršteni u aktuelne Rukopise. Slušamo poeziju i kratku prozu iz Srbije, ali i naših gostiju iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Slovenije, Hrvatske i Makedonije. U mnoštvu i melodičnosti jezika, uživamo u kreativnim ostvarenjima odštampanim među korice Rukopisa 47, a potom nastavljamo druženje uz posluženje i dobru muziku.